Konkurs dla uczniów klas fryzjerskich
z technikum i branżowej szkoły

I stopnia

Zwycięzcy w całym konkursie Maraton zagadek fryzjerskich:
I miejsce Maria Skrzypiec II H TUF  84 pkt
II miejsce Julia Bizoń II H TUF 58 pkt
III miejsce Weronika Rożek II H TUF 42 pkt
IV miejsce Maj Marta I A TUF 32 pkt
V miejsce Izabela Oboza II B TUF 22 pkt
VI miejsce Natalia Rempała II B TUF 18 pkt
VII miejsce Kacper Stawecki I A TUF 15 pkt
VIII miejsce Magdalena Rak II B TUF 2 pkt

Zwycięzcy w maju:
I miejsce Julia Bizoń II H TUF 40 pkt
II miejsce Maria Skrzypiec II H TUF 24 pk
tIII miejsce Weronika Rożek II H TUF 6 pkt

Zadanie nr 13 data publikacji: 28. 05. 2021r.
Termin nadsyłania odpowiedzi: 04. 06. 2021r.

Klientka p. Basi jest osobą w średnim wieku. Ma przebojowy charakter. Jest pulchna, a jej twarz ma trójkątny kształt. Włosy są lekko falujące, sięgają do wysokości łopatek. Klientka jedzie na wakacje i chce zmienić fryzurę na krótszą. Pokazała p. Basi 4 zdjęcia fryzur. 

Napisz, którą fryzurę powinna wybrać p. Basia i dlaczego.

Odpowiedź na pytanie wyślij na adres
maratonfryzjerski@zs2andrychow.pl


Zadanie nr 12 data publikacji: 21. 05. 2021r.
Termin nadsyłania odpowiedzi: 28. 05. 2021r.

Zwycięzcy zagadki nr 12
1.Julia Bizoń II H TUF
2.Maria Skrzypiec II H TUF

Pani Basia wykonała klientce chemiczne prostowanie włosów. Wszystkie etapy zabiegu starała się wykonać bardzo dokładnie, wiedząc, że klientka jest osobą bardzo wymagającą. Pomimo tego
po dwóch dniach w salonie pojawiła się p. Zuzanna z zastrzeżeniami co do wyglądu swoich włosów. „Pani Basiu robiłam wczoraj sprzątanie, a potem szłam na ważne spotkanie. Rozpuściłam włosy
i proszę zobaczyć, włosy nie są proste, wyraźnie się falują…”

Po tej wypowiedzi p. Basia wiedziała już w czym tkwi problem.

Napisz jaka jest przyczyna tego, że włosy klientki się pofalowały.


Zadanie nr 11 data publikacji: 14. 05. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 21. 05. 2021r.

Do salonu p. Basi przyszła klientka, która chciała obciąć sobie grzywkę. Przyniosła ze sobą zdjęcie, na którym przedstawiona była fryzura z wymarzonym kształtem grzywki. Pani Basia obejrzała zdjęcie i uznała, że takie cięcie może wykonać uczennica Karolina. Instruując Karolinę jak ma strzyc grzywkę p. Basia wykonała rysunek pomocniczy.

Opisz jak będzie wyglądała grzywka obcięta według powyższego rysunku instruktażowego.

Zadanie nr 10 data publikacji: 07. 05. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 14. 05. 2021r.

Zwycięzca zagadki nr 10
1. Julia Bizoń II H TUF

Do salonu p. Basi dotarła paczka z zamówionymi szamponami o różnym przeznaczeniu. Szefowa poleciła uczennicy rozpakowanie paczki i ułożenie szamponów na odpowiednie półki. Każda z półek w salonie p. Basi jest podpisana. Znajdują się na nich preparaty do pielęgnacji włosów posegregowane według opisów: włosy suche i zniszczone, z łupieżem, przetłuszczające się, słabe z tendencją do wypadania oraz farbowane. Zadaniem Karoliny było zaszeregowanie szamponów na podstawie składu do odpowiedniej kategorii włosów. Na etykietach znajdowały się m. in. następujące składniki: pirytonian cynku, lanolina, gliceryna, jedwab, kwas salicylowy, nafta, pokrzywa, łopian, rumianek, orzech włoski, siarka, witamina H, kampesz.

Pomóż Karolinie ułożyć szampony na właściwych półkach.

Rozwiązanie zagadki:

włosy suche i zniszczone: lanolina, gliceryna, jedwab,

z łupieżem: pirytonian cynku, kwas salicylowy,

przetłuszczające się: pokrzywa, łopian, siarka,

słabe z tendencją do wypadania: nafta, witamina H,

farbowane: rumianek, orzech włoski, kampesz,


Zadanie nr 9 data publikacji: 30. 04. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 07. 05. 2021r.

Zwycięzcy zagadki nr 9
1. Julia Bizoń II H TUF
2. Maria Skrzypiec II H TUF
3. Weronika Rożek II H TUF

Do salonu fryzjerskiego przyszła p. Zuzanna uczesać fryzurę na przyjęcie weselne. Jej marzeniem była fryzura zaczesana gładko do tyłu z pięknymi lokami w tylnej części głowy na wysokości potylicy. Pani Basia słuchając życzeń klientki zwróciła uwagę na kształt jej twarzy tj. niskie czoło, pełne policzki, słabo zarysowany podbródek oraz jednakową długość i szerokość. Po krótkim zastanowieniu odradziła p. Zuzannie wymyśloną przez nią fryzurę.

Jaki kształt twarzy posiada p. Zuzanna?  Dlaczego fryzjerka odradziła klientce wymyśloną fryzurę? Jaka fryzura byłaby odpowiednia dla p. Zuzanny?

Rozwiązanie zagadki nr 9:
Pani Zuzanna posiada twarz okrągłą. Włosy zaczesane gładko do tyłu uwydatnią krągłości twarzy, a kok na wysokości potylicy zwiększy optycznie obwód głowy. Korzystna fryzura dla p. Zuzanny powinna optycznie wydłużyć owal twarzy np. kok na szczycie głowy, włosy zachodzące na policzki, asymetria, przedziałek z boku.


W miesiącu kwietniu wyłonieni zostali następujący laureaci konkursu „Maraton zagadek fryzjerskich”:
1 miejsce: Marta Maj I A TUF – 32 pkt
2 miejsce: Maria Skrzypiec II H TUF – 24 pkt
3 miejsce: Weronika Rożek II H TUF – 20 pkt
4 miejsce: Julia Bizoń II H TUF – 18 pkt
5 miejsce: Izabela Oboza II B TUF – 8 pkt
6 miejsce: Kacper Stawecki I A TUF – 6 pkt
7 miejsce Magdalena Rak II B TUF – 2 pkt


Zadanie nr 8 data publikacji: 23. 04. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 30. 04. 2021r.

Zagadkę nr 8 najszybciej i prawidłowo rozwiązały:
1.Marta Maj I A TUF
2. Julia Bizoń II H TUF
3. Weronika Rożek II H TUF

Do salonu przyszła klientka, aby rozjaśnić włosy. Pani Basia przygotowała więc potrzebną do wykonania zabiegu emulsję utleniającą. Z dużego opakowania wyjęła potrzebną ilość składników, które dokładnie wymieszała. Poprosiła swoją uczennicę Karolinę
 o schowanie niewykorzystanych produktów, a sama zajęła się klientką. Karolina stwierdziła, że w dużym opakowaniu znajduje się niewielka ilość preparatu. Przelała substancję do małego, przeźroczystego słoiczka, na którym przykleiła etykietę, zaznaczając, że w składzie preparatu jest H2O2. Słoiczek szczelnie zakręciła
i odłożyła na regał. Następnego dnia Karolina usłyszała od p. Basi informację, że musi posprzątać regał, na który wylała się zwartość z pękniętego słoiczka.  Karolina się zdziwiła – Jak to? Ja przecież mocno zakręciłam ten słoiczek….

Wyjaśnij jaki błąd popełniła Karolina wykonując polecenie swojej szefowej? Jak powinna postąpić prawidłowo? Jaka substancja znajdowała się w słoiczku?


Zadanie nr 7 data publikacji: 16. 04. 2021 Termin nadsyłania odpowiedzi: 23. 04. 2021r.

Zagadkę nr 7 najszybciej rozwiązały:
1. Julia Bizoń II H TUF
2. Marta Maj I A TUF
3. Maria Skrzypiec II H TUF

Pani Dorota jest nową klientką p. Basi. W salonie jest duży ruch związany z okresem przedświątecznym. Fryzjerka bardzo się spieszy chcąc obsłużyć jak najwięcej klientów. Od razu przystępuje więc
do wykonania koloryzacji u nowej klientki. Pani Dorota wychodzi wkrótce z salonu z pięknymi kasztanowymi włosami. Następnego dnia wraca jednak do p. Basi uskarżając się na uporczywe swędzenie
i zaczerwienie skóry głowy. „Przed farbowaniem nie miałam takich problemów” – mówi klientka. „To z pewnością wina źle przeprowadzonego zabiegu”.

Co Twoim zdaniem spowodowało dolegliwości p. Doroty?
Czy zarzuty dotyczące przeprowadzenia zabiegu są uzasadnione?
W jaki sposób p. Basia mogła uniknąć przykrych skutków zabiegu koloryzacji odczuwanych przez klientkę? Opisz co powinna zrobić?

Prawidłowa odpowiedź
Pani Basia nie przeprowadzała próby uczuleniowej nowemu klientowi swojego salonu. Najprawdopodobniej p. Dorota jest uczulona na jeden ze składników zastosowanej farby. Dzień przed planowanym zabiegiem klientka powinna przyjść do salonu, gdzie na wewnętrznej stronie przedramienia lub za uchem p. Basia zaaplikowałaby niewielką ilość przewidywanej do zabiegu farby.  Po 24 godzinach uzyskałaby informację, że klientka reaguje alergicznie na ten preparat.


Zadanie nr 6 data publikacji: 09. 04. 2021 Termin nadsyłania odpowiedzi: 16. 04. 2021r.

Zagadkę nr 6 najszybciej i prawidłowo rozwiązały:
1. Weronika Rożek II H TUF
2. Maria Skrzypiec II H TUF
3. Marta Maj I A TUF

W środę p. Zofia przyszła do salonu fryzjerskiego na umówioną wizytę w celu wykonania trwałej ondulacji. Od razu radośnie oznajmiła, że wczoraj, w domu, sama ufarbowała włosy na fantastyczny kolor widoczny na jej głowie. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko loków, które dzisiaj wykona p. Basia w swoim salonie fryzjerskim. Pani Zosia jednym tchem wymieniła zalety farby, którą poleciła jej ekspedientka w drogerii: delikatne działanie i ekologiczny charakter. „Czy wie Pani, że pigment tej farby pozyskano z lawsonii bezbronnej?”  –  zadaje pytanie swojej fryzjerce.
Na jaki kolor zafarbowała włosy p. Zosia? Jak potocznie nazywa się barwnik pozyskiwany ze wspomnianej rośliny? Co powinna zrobić p. Basia w tej sytuacji?


Zadanie nr 5 data publikacji: 02. 04. 2021 Termin nadsyłania odpowiedzi: 09. 04. 2021r.

Zwycięzcy zagadki nr 5:
1.Maria Skrzypiec II H TUF
2. Marta Maj I A TUF
3. Kacper Stawecki I A TUF

Do salonu fryzjerskiego p. Basi przyszła fanka oldschoolowych zespołów muzycznych z lat 80 – tych XX w. Fascynują ją tacy artyści jak David Bowie, Rod Stewart oraz Jan Borysewicz z zespołu Lady Punk. Postanowiła dać wyraz swojej fascynacji poprzez obcięcie włosów na wzór fryzur wspomnianych wokalistów.
Napisz jak nazywa się fryzura modna w latach 80 XX w. noszona przez wymienionych artystów i czym się charakteryzuje? 

Fryzura modna w latach 80 XX w. to mullet. Charakteryzuje się krótkimi włosami na bokach i szczycie głowy oraz długimi z tyłu głowy. 


Podsumowanie konkursu Maraton zagadek fryzjerski w marcu:
Najszybciej udzielone prawidłowe odpowiedzi na każde zadanie zostały punktowane w następujący sposób:
1 miejsce 10pkt,
2 miejsce 8 pkt,
3 miejsce 6 pkt,
4 miejsce 4 pkt,
5 miejsce 2 pkt.
W oparciu o powyższą punktację w miesiącu marcu wyłonieni zostali następujący laureaci konkursu Maraton zagadek fryzjerskich:
1 miejsce: Maria Skrzypiec II H TUF – 36 pkt
2 miejsce: Natalia Rempała II B TUF – 18 pkt
3 miejsce Weronika Rożek II H TUF – 16 pkt


Zadanie nr 4 data publikacji: 26. 03. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 02. 04. 2021r.

Zwycięzcy zagadki nr 4:
1.Maria Skrzypiec II H TUF
2.Natalia Rempała II B TUF
3.Izabela Oboza II B TUF

Do salonu p. Basi przyszła praktykantka, która postanowiła wziąć udział w szkolnym konkursie fryzjerskim. Zadanie konkursowe dotyczy wykonania fryzury określanej jako pufa, wzorowanej na fryzurze Marii Antoniny
z XVIII w. Z opisu wynika, iż fryzura powstała na cześć zwycięstwa francuskiego żaglowca La Belle Poule z angielską fregatą. Praktykanta poprosiła p. Basię o wyjaśnienie kim była Maria Antonina, jak wyglądała wspomniana fryzura i kto ją uczesał. Napisz co powinna praktykantce odpowiedzieć p. Basia.

Rozwiązanie zagadki nr 4
Pani Basia powinna praktykantce udzielić następującej informacji. Maria Antonina to króla Francji i Nawarry w latach 1774 – 1791
(w XVIII w.) Słynęła z noszenia bardzo rozbudowanych, ekstrawaganckich i przesadnie zdobionych fryzur, nazywanych pufami. Jedną z nich była fryzura wykonana przez jej osobistego i ulubionego fryzjera Léonarda. Królowa szczycąc się zwycięstwem francuskiej fregaty nad Anglikami w 1778r. ukazała się poddanym z miniaturką statku przymocowaną do włosów ułożonych na wzór fal morskich.


Zadanie nr 3
Data publikacji: 19. 03. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 26. 03. 2021r.

Osoby, które najszybciej przesłały prawidłową odpowiedź na zadanie nr 3:
1. Maria Skrzypiec II H
2. Izabela Oboza II B
3.Weronika Rożek II H

Do salonu fryzjerskiego p. Basi przychodzi nowa klientka, która jest w 7 miesiącu ciąży. Bardzo cieszy się na narodziny dziecka. Od pewnego czasu cierpi jednak na wypadanie włosów. Zaniepokojona codziennie liczy włosy, które jej wypadły. Jest ich dziennie ok. 125. „Przecież to nie jest normalne, prawda?” – pyta p. Basię zatroskana klientka.
Jakiej odpowiedzi powinna udzielić klientce fryzjerka? Podaj argumentację, która przekona klientkę do twojego zdania.

Prawidłowa odpowiedź
Fizjologiczne wypadanie włosów nie jest objawem choroby. Każdego dnia człowiek gubi ok. 100 włosów. Niepokojącym zjawiskiem jest natomiast wypadanie ponad 150 włosów dziennie przez dłuższy czas. Uwzględniając powyższą prawidłowość p. Basia powinna uspokoić klientkę, podkreślając, że wypadanie włosów, które ona zaobserwowała w niewielkim stopniu odbiega od normy. Lekko zwiększona liczba dziennego wypadania włosów u klientki może być skutkiem jej ciąży.


Zadanie nr 2 data publikacji: 12. 03. 2021r.
Termin nadsyłania odpowiedzi: 19. 03. 2021r.

Osoby, które najszybciej przesłały prawidłową odpowiedź na zadanie nr 2:
1. Natalia Rempała II b TUF
2. Maria Skrzypiec II h TUF
3. Marta Maj I a TUF

Pani Basia jest z zawodu fryzjerką i w wolnej chwili chętnie ogląda seriale kostiumowe na HBO. W jednym z nich zobaczyła młodą damę, która siedząc przed dębową toaletką w swoim pokoju czesała włosy za pomocą szylkretowego grzebienia. Pani Basia postanowiła zakupić szylkretowe grzebienie do swojego salonu, ponieważ uznała, że są ładne, ekskluzywne i na pewno spodobają się klientkom.
Napisz z czego wykonane są szylkretowe grzebienie?
Czy p. Basia może czesać klientki w salonie fryzjerskim takimi grzebieniami? Odpowiedź uzasadnij. 

Prawidłowa odpowiedź
Szylkretowy grzebień jest wykonany ze skorupy żółwia szylkretowego, który obecnie jest pod ochroną. Pani Basia nie powinna używać grzebieni z szylkretu w swoim salonie fryzjerskim z dwóch powodów. Po pierwsze nie powinna łamać prawa, po drugie grzebienie z naturalnych materiałów nie można dokładnie wysterylizować, gdyż mogą się one odkształcić.


Zadanie nr 1
Najszybciej prawidłowej odpowiedzi udzieliły:
1. Weronika Rożek z klasy 2h T
2. Maria Skrzypiec z klasy 2h T
3. Kacper Stawecki z klasy 1a T

Data publikacji 05.03. 2021r.
Termin nadsyłania odpowiedzi 12. 03. 2021r.

Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się pani Basia z prośbą o zmianę
koloru włosów. Naturalne włosy pani Basi są w kolorze jasnego
blondu w odcieniu pszenicy, są gęste, zdrowe, falowane i łatwe do
ułożenia. Oczy p. Basi są niebieskie, cera delikatna, jasna w kolorze
kości słoniowej. Klientka oczekuje przyciemnienia koloru włosów
dobranego do swojego kolorystycznego typu urody.
W salonie dostępne są farby do koloryzacji włosów w tonacji:
platynowy blond, perłowy blond, jasny złoty blond, czerń, fiolet,
czerwień, miedź, ciemny brąz.
Na podstawie opisu określ kolorystyczny typ urody p. Basi.
Z dostępnych w salonie farb dobierz odpowiedni kolor uwzględniając
oczekiwania klientki dotyczące zmiany koloru włosów.

Prawidłowa odpowiedź
Kolorystyczny typ urody pani Basi: wiosna
Odpowiednie kolory przyciemniające włosy p. Basi: czerwień, miedź.


Regulamin konkursu

1. Konkurs ma charakter indywidualny.
2. Cele konkursu:
– popularyzacja wiedzy fryzjerskiej
– wspieranie i motywowanie uczniów w rozwijaniu zainteresowań zawodowych
– stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy zawodowej
– aktywizacja uczniów do poszerzenia wiedzy z zakresu teoretycznych przedmiotów zawodowych

3. Zadanie konkursowe: uczestnicy odpowiadają na pytania z zakresu szeroko rozumianego fryzjerstwa, które będą raz w tygodniu (w piątek) publikowane na stronie internetowej szkoły. 

4. Rozwiązanie zagadki uczestnicy przesyłają na adres mailowy: maratonfryzjerski@zs2andrychow.pl w ciągu tygodnia od daty publikacji treści zadania.

5. Raz w miesiącu wyłoniony zostanie laureat – osoba, która w danym miesiącu udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi  w najszybszym czasie.

NAGRODY!!! 

Zwycięzca miesięcznej rywalizacji otrzyma nagrodę rzeczową.

Dodatkowo trzy pierwsze osoby, które w danym miesiącu, w sposób poprawny i wyczerpujący rozwiążą zadania konkursowe otrzymają oceny celujące z wybranego przedmiotu wchodzącego w zakres teoretycznych przedmiotów zawodowych.


 

 

maratonfryzjerski@zs2andrychow.pl

Skip to content