Zapraszamy

Konkurs dla uczniów klas fryzjerskich
z technikum i branżowej szkoły I stopnia

Zadanie nr 6 data publikacji: 09. 04. 2021 Termin nadsyłania odpowiedzi: 16. 04. 2021r.

W środę p. Zofia przyszła do salonu fryzjerskiego na umówioną wizytę w celu wykonania trwałej ondulacji. Od razu radośnie oznajmiła, że wczoraj, w domu, sama ufarbowała włosy na fantastyczny kolor widoczny na jej głowie. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko loków, które dzisiaj wykona p. Basia w swoim salonie fryzjerskim. Pani Zosia jednym tchem wymieniła zalety farby, którą poleciła jej ekspedientka w drogerii: delikatne działanie i ekologiczny charakter. „Czy wie Pani, że pigment tej farby pozyskano z lawsonii bezbronnej?”  –  zadaje pytanie swojej fryzjerce.
Na jaki kolor zafarbowała włosy p. Zosia? Jak potocznie nazywa się barwnik pozyskiwany ze wspomnianej rośliny? Co powinna zrobić p. Basia w tej sytuacji?

Odpowiedź na pytanie wyślij na adres
maratonfryzjerski@zs2andrychow.pl


Zadanie nr 5 data publikacji: 02. 04. 2021 Termin nadsyłania odpowiedzi: 09. 04. 2021r.

Do salonu fryzjerskiego p. Basi przyszła fanka oldschoolowych zespołów muzycznych z lat 80 – tych XX w. Fascynują ją tacy artyści jak David Bowie, Rod Stewart oraz Jan Borysewicz z zespołu Lady Punk. Postanowiła dać wyraz swojej fascynacji poprzez obcięcie włosów na wzór fryzur wspomnianych wokalistów.
Napisz jak nazywa się fryzura modna w latach 80 XX w. noszona przez wymienionych artystów i czym się charakteryzuje? 

Fryzura modna w latach 80 XX w. to mullet. Charakteryzuje się krótkimi włosami na bokach i szczycie głowy oraz długimi z tyłu głowy. 


Podsumowanie konkursu Maraton zagadek fryzjerski w marcu:
Najszybciej udzielone prawidłowe odpowiedzi na każde zadanie zostały punktowane w następujący sposób:
1 miejsce 10pkt,
2 miejsce 8 pkt,
3 miejsce 6 pkt,
4 miejsce 4 pkt,
5 miejsce 2 pkt.
W oparciu o powyższą punktację w miesiącu marcu wyłonieni zostali następujący laureaci konkursu Maraton zagadek fryzjerskich:
1 miejsce: Maria Skrzypiec II H TUF – 36 pkt
2 miejsce: Natalia Rempała II B TUF – 18 pkt
3 miejsce Weronika Rożek II H TUF – 16 pkt


Zadanie nr 4 data publikacji: 26. 03. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 02. 04. 2021r.

Zwycięzcy zagadki nr 4:
1.Maria Skrzypiec II H TUF
2.Natalia Rempała II B TUF
3.Izabela Oboza II B TUF

Do salonu p. Basi przyszła praktykantka, która postanowiła wziąć udział w szkolnym konkursie fryzjerskim. Zadanie konkursowe dotyczy wykonania fryzury określanej jako pufa, wzorowanej na fryzurze Marii Antoniny
z XVIII w. Z opisu wynika, iż fryzura powstała na cześć zwycięstwa francuskiego żaglowca La Belle Poule z angielską fregatą. Praktykanta poprosiła p. Basię o wyjaśnienie kim była Maria Antonina, jak wyglądała wspomniana fryzura i kto ją uczesał. Napisz co powinna praktykantce odpowiedzieć p. Basia.

Rozwiązanie zagadki nr 4
Pani Basia powinna praktykantce udzielić następującej informacji. Maria Antonina to króla Francji i Nawarry w latach 1774 – 1791
(w XVIII w.) Słynęła z noszenia bardzo rozbudowanych, ekstrawaganckich i przesadnie zdobionych fryzur, nazywanych pufami. Jedną z nich była fryzura wykonana przez jej osobistego i ulubionego fryzjera Léonarda. Królowa szczycąc się zwycięstwem francuskiej fregaty nad Anglikami w 1778r. ukazała się poddanym z miniaturką statku przymocowaną do włosów ułożonych na wzór fal morskich.


Zadanie nr 3
Data publikacji: 19. 03. 2021r. Termin nadsyłania odpowiedzi: 26. 03. 2021r.

Osoby, które najszybciej przesłały prawidłową odpowiedź na zadanie nr 3:
1. Maria Skrzypiec II H
2. Izabela Oboza II B
3.Weronika Rożek II H

Do salonu fryzjerskiego p. Basi przychodzi nowa klientka, która jest w 7 miesiącu ciąży. Bardzo cieszy się na narodziny dziecka. Od pewnego czasu cierpi jednak na wypadanie włosów. Zaniepokojona codziennie liczy włosy, które jej wypadły. Jest ich dziennie ok. 125. „Przecież to nie jest normalne, prawda?” – pyta p. Basię zatroskana klientka.
Jakiej odpowiedzi powinna udzielić klientce fryzjerka? Podaj argumentację, która przekona klientkę do twojego zdania.

Prawidłowa odpowiedź
Fizjologiczne wypadanie włosów nie jest objawem choroby. Każdego dnia człowiek gubi ok. 100 włosów. Niepokojącym zjawiskiem jest natomiast wypadanie ponad 150 włosów dziennie przez dłuższy czas. Uwzględniając powyższą prawidłowość p. Basia powinna uspokoić klientkę, podkreślając, że wypadanie włosów, które ona zaobserwowała w niewielkim stopniu odbiega od normy. Lekko zwiększona liczba dziennego wypadania włosów u klientki może być skutkiem jej ciąży.


Zadanie nr 2 data publikacji: 12. 03. 2021r.
Termin nadsyłania odpowiedzi: 19. 03. 2021r.

Osoby, które najszybciej przesłały prawidłową odpowiedź na zadanie nr 2:
1. Natalia Rempała II b TUF
2. Maria Skrzypiec II h TUF
3. Marta Maj I a TUF

Pani Basia jest z zawodu fryzjerką i w wolnej chwili chętnie ogląda seriale kostiumowe na HBO. W jednym z nich zobaczyła młodą damę, która siedząc przed dębową toaletką w swoim pokoju czesała włosy za pomocą szylkretowego grzebienia. Pani Basia postanowiła zakupić szylkretowe grzebienie do swojego salonu, ponieważ uznała, że są ładne, ekskluzywne i na pewno spodobają się klientkom.
Napisz z czego wykonane są szylkretowe grzebienie?
Czy p. Basia może czesać klientki w salonie fryzjerskim takimi grzebieniami? Odpowiedź uzasadnij. 

Prawidłowa odpowiedź
Szylkretowy grzebień jest wykonany ze skorupy żółwia szylkretowego, który obecnie jest pod ochroną. Pani Basia nie powinna używać grzebieni z szylkretu w swoim salonie fryzjerskim z dwóch powodów. Po pierwsze nie powinna łamać prawa, po drugie grzebienie z naturalnych materiałów nie można dokładnie wysterylizować, gdyż mogą się one odkształcić.


Zadanie nr 1
Najszybciej prawidłowej odpowiedzi udzieliły:
1. Weronika Rożek z klasy 2h T
2. Maria Skrzypiec z klasy 2h T
3. Kacper Stawecki z klasy 1a T

Data publikacji 05.03. 2021r.
Termin nadsyłania odpowiedzi 12. 03. 2021r.

Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się pani Basia z prośbą o zmianę
koloru włosów. Naturalne włosy pani Basi są w kolorze jasnego
blondu w odcieniu pszenicy, są gęste, zdrowe, falowane i łatwe do
ułożenia. Oczy p. Basi są niebieskie, cera delikatna, jasna w kolorze
kości słoniowej. Klientka oczekuje przyciemnienia koloru włosów
dobranego do swojego kolorystycznego typu urody.
W salonie dostępne są farby do koloryzacji włosów w tonacji:
platynowy blond, perłowy blond, jasny złoty blond, czerń, fiolet,
czerwień, miedź, ciemny brąz.
Na podstawie opisu określ kolorystyczny typ urody p. Basi.
Z dostępnych w salonie farb dobierz odpowiedni kolor uwzględniając
oczekiwania klientki dotyczące zmiany koloru włosów.

Prawidłowa odpowiedź
Kolorystyczny typ urody pani Basi: wiosna
Odpowiednie kolory przyciemniające włosy p. Basi: czerwień, miedź.


Regulamin konkursu

1. Konkurs ma charakter indywidualny.
2. Cele konkursu:
– popularyzacja wiedzy fryzjerskiej
– wspieranie i motywowanie uczniów w rozwijaniu zainteresowań zawodowych
– stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy zawodowej
– aktywizacja uczniów do poszerzenia wiedzy z zakresu teoretycznych przedmiotów zawodowych

3. Zadanie konkursowe: uczestnicy odpowiadają na pytania z zakresu szeroko rozumianego fryzjerstwa, które będą raz w tygodniu (w piątek) publikowane na stronie internetowej szkoły. 

4. Rozwiązanie zagadki uczestnicy przesyłają na adres mailowy: maratonfryzjerski@zs2andrychow.pl w ciągu tygodnia od daty publikacji treści zadania.

5. Raz w miesiącu wyłoniony zostanie laureat – osoba, która w danym miesiącu udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi  w najszybszym czasie.

NAGRODY!!! 

Zwycięzca miesięcznej rywalizacji otrzyma nagrodę rzeczową.

Dodatkowo trzy pierwsze osoby, które w danym miesiącu, w sposób poprawny i wyczerpujący rozwiążą zadania konkursowe otrzymają oceny celujące z wybranego przedmiotu wchodzącego w zakres teoretycznych przedmiotów zawodowych.


 

 

maratonfryzjerski@zs2andrychow.pl2.