W dniu święta naszej Patronki publikujemy za portalem natemat.pl najciekawsze informacje z jej życiorysu.

1. Była królem

Urodzona między 1373 a 1374 r. Jadwiga była najmłodszą córką króla Węgier i Polski Ludwika Węgierskiego oraz królowej Węgier i niekoronowanej królowej Polski Elżbiety Bośniaczki. Królewna była przygotowywana do zostania królową od narodzin, dlatego z pewnością nie zdziwiła się, kiedy to ją wybrano na następczynię swojego ojca w Polsce.

13 października 1384 r. młodziutka, świetnie wykształcona Jadwiga została koronowana przez arcybiskupa Gniezna na króla Polski.

2. Jej wybrankiem nie był Jagiełło

W 1378 r., czyli w wieku niecałych… czterech lat, królewna Jadwiga została zaręczona z ośmioletnim księciem Wilhelmem z dynastii Habsburgów.

Jadwiga zżyła się z Wilhelmem i podobno darzyła go silnym uczuciem. Dlatego, kiedy polscy możni zdecydowali w 1384 r., że kobieta – już jako królowa Polski – ma jednak związać się z nieznanym jej wielkim księciem litewskim Władysławem Jagiełło, podobno była zrozpaczona i rozgniewana. Zwłaszcza, że Litwin był znacznie starszym od niej poganinem, a podobno dzikusem. Do tego oczywiście nikt nie pytał jej o zdanie.

3. Poprowadziła żołnierzy do boju

Pod nieobecność Jagiełły monarchini weszła na koń i poprowadziła polskich rycerzy na Ruś Czerwoną wiosną w w 1387 roku. Jak pisze Anna Kowalczyk w „Brakującej połowie dziejów”, wyprawa „umożliwiła przywrócenie tego terytorium Rzeczypospolitej po bezprawnym zajęciu przez Węgrów”. Nie mogła więc stać spokojnie, kiedy Ruś została najechana, nawet jeśli najeźdźcami byli jej krajanie.

4. Była sprawnym politykiem

W 1397 r. 24-letnia królowa uczestniczyła wraz z wielkim mistrzem krzyżackim Konradem von Jungingenem w zjeździe w Inowrocławiu, w którym negocjowała powrót do korony ziemi dobrzyńskiej.

Z kolei w 1387 r. dzięki władczyni Lwów otrzymał prawo składu, a w tym samym roku i w tym samym mieście hospodar mołdawski Piotr I złożył Jadwidze (kobiecie!) hołd lenny.

Jak zauważa Anna Kowalczyk w „Brakującej połowie dziejów”, „współcześni historycy na konto królowej Jadwigi zapisują więc nie tylko miłość poddanych, którzy uznawali ją za świętą już za życia, ale także zbudowanie wraz z mężem wewnętrznej i zewnętrzne potęgi państwa”.

5. Przysłużyła się nauce

Dzięki Jadwidze Akademia Krakowska, czyli dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński, został odnowiony. To również dzięki niej powstał na uczelni wydział teologii – zgodę uzyskała od samego papieża.

Królowa Jadwiga na swoim dworze zgromadziła polską elitę intelektualną, w tym teologów: Mateusza z Krakowa i Hieronima z Pragi, a przy Uniwersytecie Karola w Pradze założyła akademik dla polskich i litewskich studentów. To dzięki niej powstało pierwsze w historii polskie tłumaczenie Księgi Psalmów.

Opracowano na podstawie – źródło

This will close in 0 seconds

Skip to content