23 listopada, jak co roku, odbył się turniej szkół podadgimnazjalnych, w którym rywalizację podjęły odważne drużyny spadkobierców idei szlachetnego „Sokoła”. Nasza Szkoła była gospodarzem. Dzielnie kibicowaliśmy wszystkim zawodnikom!

Pani Dyrektor Grażyna Gwoździewicz odczytała list, który skierował do odważnych sportowców Mentor Turnieju:

Drodze Młodzi Przyjaciele, Uczestnicy XXI Turnieju o Najsprawniejszego Ucznia Szkół Średnich Powiatu Wadowickiego !

Jak zapewne wiecie, każdego roku, począwszy od roku 1997, współorganizuję dla Was ten turniej, nawiązujący do wieloletnich i wypróbowanych tradycji ruchu sokolskiego w Polsce. W obecnym roku — 2017 — jest ku temu szczególna okazja. Mija dokładnie 150 lat od chwili, kiedy to we Lwowie, mieście semper fiedelis zostało założone pierwsze gniazdo „Sokoła na ziemiach polskich. Mija również 130 lat od daty założenia pierwszego gniazda sokolego w obecnym powiecie wadowickim, w stolicy powiatu, Wadowicach. Natomiast w przyszłym roku — 2018 — dokładnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę upłynie 115 lat od pojawienia się sokolstwa w Andrychowie. Antycypując tę datę, w dniu 17 września bieżącego roku odsłonięta została okolicznościowa tablica na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie, z którego korzystali członkowie andrychowskiego „Sokoła” w okresie międzywojennym.
Dzisiejszy turniej wpisuje się również w obchody 250-lecia założenia miasta Andrychowa. Miasta, które słynęło i nadal słynie nie tylko z wyrobów przemysłu metalurgicznego i maszynowego, włókienniczego, ale również z siatkówki, zwłaszcza męskiej. W ostatnich kilkunastu latach miasto i gmina andrychowska słyną również z rozwoju turystyki pieszej i agroturystyki oraz licznych inwestycji turystycznych w paśmie Beskidu Małego.
Nie mogąc być osobiście z Wami w dniu Waszej rywalizacji na parkiecie miejskiej hali sportowej w Andrychowie życzę wielu sportowych wrażeń i pozytywnych emocji podczas rywalizacji. Niech w myśl zasady: citius, altius, fortius (prędzej, wyżej, mocniej) zwyciężają naj lepsi!

druh dr hab. Andrzej Nowakowski
prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego